Student Experience Awards 2018

May14

Congratulations to all of the winners at the seventh annual Student Experience Awards which took place on Thursday 10th May 2018.  This event recognises successes and celebrates the milestones that students achieve on their way to graduation.

All those who have been nominated have demonstrated commitment, dedication, enthusiasm and application which are attitudes and values that are necessary for personal success and development.

Thank you to all of the students and staff who nominated the winners and all of the guests who presented the awards.

The full list of winners are:

Course Academic Awards

Based on a variety of elements of a student's academic life including academic success, contribution to group work (non-assessment based), support to their peers and progression within their academic studies.

ARTS, LAW & SOCIAL SCIENCES

BA (Hons) Archaeology and Landscape History
Matthew Stevens

BA (Hons) Criminology
Bethan Jones

BA (Hons) English Literature
Tracy Thorndike

BA (Hons) Media Studies
Matthew Deane

BA (Hons) Multimedia Journalism
Jade Milnthorpe 

BA (Hons) Performing Arts
Holly Harrison

BA (Hons) Psychosocial Studies
Mel McMillan

FdA & BA (Hons) Public Services
Rosina Edzia

BA (Hons) Sociology
Jack Morrell

BUSINESS SCHOOL

BSc (Hons) Accounting & Finance
Fereshta Bahader

BSc (Hons) Business Management
Holly Sharman

EDUCATION

FdA Early Years, Childcare and Education
Chelsea Littlefair

BA (Hons) Education
Emma Parnell

SCIENCE & TECHNOLOGY

FdSc & BSc (Hons) Bioscience
Rea Tatem-Dokter

BSc (Hons) Computing & Information Systems
Jamie Duell

FdSc & BSc (Hons) Crime and Investigative Studies
Rahima Khan

BEng (Hons) Integrated Engineering
Aaron Stevens

BSc (Hons) Sports Coaching and Physical Education
Sharon Boswell

PETERBOROUGH REGIONAL COLLEGE PROVISION

HNC/D Civil Engineering
Kieran Butroid

HNC Electrical and Electronic Engineering
Gwylim Herbert

HNC/D Manufacturing Engineering (Polymers)
Joshua North

HNC Mechanical Engineering
Kamil Mroz

HNC/D Construction Management
Matthew Halmshaw

Outstanding Support Award

This award is a student only nominated award for a member of staff who has helped students throughout their studies providing support, advice and guidance over and above the expected standard.

Tracey Tilbury
Evening Receptionist and Administrator

Outstanding Lecturer Award

This award is for a UCP Lecturer who has helped students throughout their studies providing quality lectures, tutorials and guidance over and above the expected standard.

Hussan Nasir
Lecturer, Accounting and Finance

University Centre Peterborough Award

This is very special award for a student, who has been nominated by staff and students, as having improved the most in both academic and social aspects, alongside making a significant contribution to university life.

Richard Greensmith
Level 6, Bioscience

Copyright © University Centre Peterborough. All rights reserved. Site by i3MEDIA